haritalar, şemalar…

İstanbul Bienali vesilesiyle yolu Türkiye’den geçen bureau d’etudes, çokuluslu şirketler, hükümetler, bankalar ve kültür-sanat kurumları arasındaki karmaşık mali ilişkileri ortaya koyan grafik şemalar hazırlıyor. Yaptıkları bu bilişsel haritalara ‘organigram’ adını veriyorlar.

Büro, küresel medya dünyasının karmaşık ağını anlamamız için mükemmel bir anahtar sunuyor.
Ekip, son çalışmalarından birinde bu kez Türkiye’de iktidarın şemasını çıkarmış. Ağırlığın hangi kurum(lar)da olduğu net görülüyor.
Son olarak, Brian Holmes‘ün ekiple ilgili yazısına gözatmakta yarar var.

en ilginç plak

Koleksiyonunuzdaki en ilginç plak ne?

1970’lerde, Los Angeles’taki bir plak şirketinin çıkardığı ‘The Best of Marcel Marceau’. Kırk dakikalık sessizlik ve ardından alkış. Eve gelen eşe dosta dinletiyorum, plak çalarken aralarında konuşmaya başlamaları fena halde canımı sıkıyor.

“Tom Waits Tom Waits ile söyleşiyor”, Roll, özel sayı 6 (edebiyat ve müzik), Ekim 2009.

Edindiğimiz malumata göre, müzik aleminde özel şahıslara dağıtılmak üzere hazırlanan bu ‘esprili’ plağın her iki yüzünde de 19 dakika sessizlik ve birer dakikalık yüksek alkış sesleri var. Kapakta Marceau’nun soyadının kasıtlı olarak ‘Marceao’ olarak yazılması da plağın bir oyun olduğunun kanıtı.

Marcel Marceau (1923-2007) sahne karakterinin dışında fotoğraflandığı ender anlardan birinde.

Marcel Marceau ve Michael Jackson: Jakson üstada ‘çocukluğunun yitik koreografisini’ yaratması önerisinde bulunmuş.

ya ben ne yapıyorum?

Brian Eno: Geriye bakınca bazı şeyler göze her zaman hesaplı ve planlı işlermiş gibi görünür. Geçmişte yaptığım işleri tek bir çizgi halinde birleştirmek mümkün tabii, ama benim için o zamanlar her şey bir karmaşa halindeydi. O sıralarda sürekli, ‘aslında ne yapmak istediğime ne zaman karar vereceğim acaba?’ diye sorar dururdum kendime. Aynı soru kafamda hâlâ dönüp dolaşıyor.

Peter Halley: Bu sana modası geçmiş sorulardan biri gibi gelmiyor mu?
Eno: Evet, biliyorum. Ama yine de, insanın içinde, çocuksu bir hayranlıkla her şeyi yapma arzusunun yanısıra, ‘ortalığı hâlâ toparlamadın mı?’ diyen bir yetişkini aynı anda barındırması tuhaf bir şey doğrusu.
Brian Eno, Roll 144, Kasım 2009, s. 30.
‘Roll is over’ diyen Roll‘u çok özleyeceğiz….